Το εργαστήριο Βρεφονηπιοκομίας είναι ένας πολύ ιδιαίτερος χώρος, διακοσμημένος και βαμμένος με απαλά αλλά φωτεινά χρώματα, ώστε να δημιουργεί στους μαθητές όμορφη και ήρεμη ατμόσφαιρα αφενός, αφετέρου να πλησιάζει, σε κάποιο βαθμό, τον μελλοντικό εργασιακό τους χώρο. Άρτια εξοπλισμένος με υλικά, έπιπλα, κατασκευές, Γωνιές κα., ώστε να καλύπτονται οι μαθησιακές ανάγκες των παιδιών, αλλά και οι δεξιότητες που απαιτούνται σε πολλά μαθήματα. Έτσι για παράδειγμα, στην υπέροχη "Γωνιά Παραμυθιού" πλαισιωμένη από μοκέτα, μαξιλάρες, βιβλιοθήκη, μουσικά όργανα, οπτικοακουστικό υλικό κλπ, η αφήγηση / παρουσίαση Παραμυθιών και άλλων Λογοτεχνικών κειμένων, να γίνεται ιεροτελεστία και μαγεία.

Το Κουκλοθέατρο επίσης, το οποίο φτιάχτηκε με την συμμετοχή, βοήθεια και συνεργασία των μαθητών, είναι "επαγγελματικό" καθώς η μεγάλη και ευρύχωρη κατασκευή του, με 2 σκηνές παιξίματος, επιτρέπει να εισέρχονται σε αυτό 3-4 κουκλοπαιχτες, να στεγάζει το Βεστιάριο της Δραματοποίησης, κούκλες, καρέκλες και λοιπά αξεσουάρ.

Υπάρχει ακόμα και "Γωνιά Μουσικής" με πολλά μουσικά όργανα σε πραγματικές διαστάσεις και υλικά (όχι παιδικά), πλήρης εξοπλισμός για το βασικό μάθημα της ειδικότητας, την "Αγωγή Βρέφους & Νηπίου", καθώς και πλείστα υλικά για την υλοποίηση των κατασκευών από τους μαθητές, διαβαθμιζόμενης δυσκολίας.

Φωτό απο το Εργαστήριο Βρεφονηπιοκομίας ...

vrefo panorama

vrefo1vrefo2vrefo3vrefo4vrefo5vrefo6