Το εργαστήριο οπτικοακουστικών συστημάτων έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό για την κάλυψη των αναγκών του αναλυτικού προγράμματος του τμήματος Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών του Ηλεκτρονικού τομέα. Ο χώρος του εργαστηρίου είναι κατάλληλα διαμορφωμένος με πομπούς, δέκτες, ενισχυτές, ηχεία, ηχητικά & οπτικά εφέ, κεραίες, δορυφορικά, συναγερμούς κ.τ.λ.

Οι ηλεκτρονικές συσκευές και τα αναπτύγματα των συσκευών που υπάρχουν στον εργαστηριακό χώρο βοηθούν στην απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων από τους μαθητές, καθώς τους δίνεται η δυνατότητα για εντοπισμό βλαβών, επιδιόρθωση και συντήρηση των συσκευών.

Υπάρχουν ηλεκτρονικοί υπολογιστές οι οποίοι βοηθούν στην ολοκλήρωση της επιμόρφωσης των μαθητών και επιπρόσθετα τους δίνεται η δυνατότητα να ασχοληθούν με το hardware. Οι απόφοιτοι του τομέα έχουν προοπτικές απασχόλησης σε:

• Βιοτεχνίες ή βιομηχανίες ηλεκτρονικών συσκευών οργάνων και τυπωμένων κυκλωμάτων
  • Τεχνικές Υπηρεσίες & Εταιρείες ως εγκαταστάτες καλωδιώσεων και κεραιών επίγειων και Δορυφορικών
  • Ραδιοφωνικούς & Τηλεοπτικούς σταθμούς στα τμήματα παραγωγής και επεξεργασίας ήχου και εικόνας (πχ. ηχολήπτες, μοντάζ, εικονολήπτες)
  • Καταστήματα πωλήσεων ηηλεκτρονικών ειδών

φωτό απο το εργαστήριο...

optikoakoustikon