Το μικροβιολογικό εργαστήριο φιλοξενεί μαθητές της Β' τάξης ΕΠΑΛ του τομέα Υγείας και Πρόνοιας που εκπαιδεύονται στο μάθημα της Μικροβιολογίας. Επίσης εκπαιδεύονται μαθητές της Γ' τάξης ΕΠΑΛ της ειδικότητας Βοηθού Ιατρικού και Μικροβιολογικού Εργαστηρίου. Το εργαστήριο είναι άρτια εξοπλισμένο με Αιματολογικό Αναλυτή, Φωτόμετρο, Φυγόκεντρους κλιβάνους, Μικροσκόπια και πρόσθετο εξοπλισμό και αναλώσιμα. Οι κανόνες υγιεινής και ασφάλειας τηρούνται πιστά.

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας μπορούν να εργαστούν στα εργαστήρια Ιδιωτικών και Δημόσιων Νοσοκομείων, Θεραπευτηρίων, Κλινικών, Μικροβιολογικά, Βιοχημικά, Αιματολογικά, Κυτταρολογικά, ορμονολογικά και Κέντρα Αιμοληψίας. Επίσης σε Ασφαλιστικούς Οργανισμούς κτλ.

Βρείτε εδώ πληροφορίες για την ειδικότητα "Βοηθός Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων"

Φώτο από το Ιατρικό, Βιολογικό Εργαστήριο...