Η εργασία συγκολλήσεως των μετάλλων, είναι είναι από τις βασικές που πρέπει να γνωρίζουν οι μαθητές των μηχανολογικών ειδικοτήτων. Σε αυτό το εργαστήριο υπάρχει η  δυνατότητα εκτέλεσης ηλεκτροσυγκολλήσεων με βαριές και ελαφριές μηχανές, καθώς επίσης οξυγονοκόλλησης και συγκόλλησης με argon. Ιδιαίτερη μέριμνα έχει ληφθεί για τις εργασίες οξυγονοκόλλησης, λόγω της σχετικής επικινδυνότητας. Λαμβάνονται ατομικά μέσα προστασίας (δερμάτινες ποδιές, προστατευτικά γυαλιά και γάντια) για την ασφάλεια και την αποφυγή των ατυχημάτων λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και ακτινοβολιών. Η ισχυρή απαγωγή των αερίων που εκλύονται κατά τις συγκολλήσεις, εξασφαλίζει την καθαρότητα του αέρα στο χώρο.

Οι γνώσεις που αποκτούν οι μαθητές από την εκπαίδευσή τους στο εργαστήριο αυτό, είναι πολύ σημαντικές για την επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Φωτό απο το εργαστήριο...

mixanologikon syg

P4180034P4180037P4180038P4180039P4180040