Στο εργαστήριο Μηχανολογικών Κατασκευών, εκπαιδεύονται όλες οι Μηχανολογικές ειδικότητες του ΕΠΑΛ. (Ψυκτικοί, Μηχανολόγοι, Μηχανικοί αυτοκινήτου). Εδώ γίνεται χρήση των βασικών εργαλείων χειρός πχ. πριόνι, λίμα και στράντζας. Οι μαθητές κατά την εκπαιδευτική διαδικασία δημιουργούν συγκεκριμένα έργα με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και καθ' όλη τη διάρκεια του έτους. Τα έργα αυτά, απαιτούν εργασίες κοπής, αφαίρεσης υλικού, λείανσης, εφαρμογής και διαμόρφωσης.

Οι κανονισμοί ασφαλείας που ακολουθούνται, όπως επίσης και τα μέτρα προστασίας που λαμβάνονται, είναι υψηλών προδιαγραφών λόγω της σημασίας που δίνεται στην ασφάλεια των μαθητών κατά την εργασία τους. Τα ατομικά μέσα προστασίας, γάντια, γυαλιά κλπ, διατίθενται στους μαθητές σε συνδυασμό με τη φόρμα εργασίας για την προσωπική τους ασφάλεια και για τις εργασίες που απαιτούνται.

Τα φύλλα έργου που δίδονται στους μαθητές για την κατασκευή κάποιου έργου είναι τα προβλεπόμενα από το αναλυτικό πρόγραμμα της κάθε ειδικότητας.

Φωτό απο το εργαστήριο...

Panorama

IMG 0767IMG 0768IMG 0769IMG 1108