Το 3o Εργαστηριακό Κέντρο Πειραιά στεγάζεται στο σχολικό κτηριακό συγκρότημα της οδού Μάρκου Μπότσαρη αριθ.124 στη Δραπετσώνα. Στο κτηριακό συγκρότημα στεγάζονται επίσης και οι σχολικές μονάδες του 1ου ΕΠΑΛ (πρωϊνό) και 2ου ΕΠΑΛ (εσπερινό) της Δραπετσώνας.
Στο 3ο Εργαστηριακό Κέντρο λειτουργούν 19 πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια στα οποία εκπαιδεύονται με ασφάλεια οι μαθητές των σχολικών μονάδων στις ειδικότητες των ΕΠΑΛ, με σύγχρονο εξοπλισμό και υλικά και εποπτεύονται από τη Διεύθυνση και τους Υπεύθυνους Εκπαιδευτικούς της μονάδας του Εργαστηριακού Κέντρου.
Συγκεκριμένα λειτουγούν τα εργαστήρια:

Βρεφοκομίας, Δομικών και Κτηριακών Έργων, Εργαλειομηχανών, Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων, Εφαρμογών Πληροφορικής, Ηλεκτρικού Συστήματος Αυτοκινήτου, Ηλεκτρικών Μετρήσεων και Ηλεκτρονικών, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Δικτύων, Ιατρικό και Βιολογικό, Μηχανολογικών κατασκευών Ι και ΙΙ, Μηχανών και Συστημάτων Αυτοκινήτου, Νοσηλευτικής, Οπτικοακουστικών Συστημάτων, Πληροφορικής Ι και ΙΙ, Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου, Υδραυλικών και Θερμικών Εγκαταστάσεων, Ψυκτικών Εγκαταστάσεων και Κλιματισμού

Σύντομο ιστορικό του 3ου Ε.Κ.
Το 3ο Ε.Κ. Α' Πειραιά ιδρύθηκε το Φθινόπωρο του 1986 (τότε ως το 3ο Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο Πειραιά - Σ.Ε.Κ.). Αρχικά στεγάστηκε στο μισθωμένο συγκρότημα, επί των οδών Σωκράτους και Σπάρτης στην Δραπετσώνα, όπου ήδη λειτουργούσαν το 1ο ΤΕΛ και η 1η ΤΕΣ Δραπετσώνας. Τον Ιανουάριο του 1993 μεταστεγάστηκε σε ανεξάρτητο κτίριο του δημοσίου  συγκροτήματος, που βρίσκεται μεταξύ των οδών Μάρκου Μπότσαρη, Ηρακλέους, Ανδρέα Μιαούλη και Νιόβης στην Δραπετσώνα, στην περιοχή με την παλαιά ονομασία Ταμπάκικα, όπου λειτουργεί μέχρι και σήμερα.
Στο ίδιο συγκρότημα και σε ανεξάρτητο κτίριο στεγάζονται οι σχολικές μονάδες του 1ου  και 2ου ΕΠΑΛ Δραπετσώνας που έχουν ενταχθεί εργαστηριακά σε αυτό, από το σχολικό έτος 1999 - 2000 έως και σήμερα. Κατά το παρελθόν εκπαιδεύονταν στα εργαστήρια του 3ου ΕΚ Πειραιά και οι μαθητές άλλων σχολικών μονάδων που είχαν ενταχθεί εργαστηριακά σε αυτό, όπως φαίνεται παρακάτω:

Σχολική Περίοδος...
  • 86-87 και 87-88: 1ο ΤΕΛ και 1η ΤΕΣ Δραπετσώνας και 1ο ΤΕΛ Νίκαιας
  • 88-89 και 89-90: 1ο ΤΕΛ και 1η ΤΕΣ Δραπ/νας και 1ο ΤΕΛ και 2ο ΤΕΛ Νίκαιας
  • 90-91 έως και 97-98: 1ο ΤΕΛ και 1η ΤΕΣ Δραπ/νας και 1ο ΤΕΛ Περάματος
  • 98-99: 1ο ΤΕΛ Δραπετσώνας, 1ο και 2ο ΤΕΕ Δραπετσώνας, 1ο ΤΕΛ και 1ο ΤΕΕ Περάματος
  • 00-01 έως και 05-06: 1ο και 2ο ΤΕΕ Δραπετσώνας
  • 06-07 έως και  07-08: 1ο και 2ο ΤΕΕ Δραπετσώνας & 1ο & 2ο (Εσπερινό) ΕΠΑΛ Δραπετσώνας
  • 08-09 έως και σήμερα: 1ο & 2ο (Εσπερινό) ΕΠΑΛ Δραπετσώνας
Από την ημερομηνία ιδρύσεως του 3ου Ε.Κ. έως και σήμερα, διευθυντές της μονάδας διετέλεσαν χρονικά οι:
  • Παπανδρέου Αριστείδης (1986 - 2007)
  • Σταυρόπουλος Πολύδωρος (2007 - 2017)